Czyszczenie zatok. Kiedy i jak je przeprowadzić?

płukanie zatok

Bez względu na wiek, wiele osób boryka się z problemem w postaci zatkanych zatok. Jest to dokuczliwa przypadłość, która sprawia dyskomfort, a nawet może prowadzić do poważniejszych stanów chorobowych, np. do zapalania zatok. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć.

Czym są zatkane zatoki?

Zatkane zatoki jest to potoczna nazwa wydzieliny, która gromadzi się w zatokach. Jej nadmiar gromadzi się w zatokach, co prowadzi do następujących objawów:

 • kataru, (zobacz 10 domowych sposobów na katar)
 • uczucia zatkanego nosa,
 • zatokowy bólu głowy,
 • ściekania wydzieliny po wewnętrznej stronie gardła,
 • bólu w okolicy zatok przy pochylaniu.
 • W przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego może pojawić się gorączka. Warto wiedzieć, że jest to późniejszy etap infekcji zatok i można mu zapobiec.

Przyczyny gromadzenia się wydzieliny w zatokach

Zatoki są swoistą barierą ochronną organizmu. Nadprodukcja wydzieliny może być spowodowana przeziębieniem, np. po wyjściu z domu na zimno z mokrymi włosami. Jednak to nie jedyne przyczyny infekcji zatok. Niejednokrotnie są za nie odpowiedzialne drobnoustroje jak bakterie, czy wirusy. Innym powodem problemów z zatokami mogą być alergie. Bez względu na to, jaka jest przyczyna dolegliwości, trzeba z nią rozpocząć walkę jak najwcześniej. Oznacza to, że już przy pojawieniu się pierwszych objawów, należy rozpocząć działanie. W niektórych przypadkach konieczne będzie rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Innym rozwiązanie jest czyszczenie zatok. To sposób, który sprawdzi się zarówno na początkowym etapie infekcji, jak i w przypadku rozwiniętego stanu zapalnego.

Płukanie zatok — co to takiego?

Czyszczenie, inaczej zwane płukaniem zatok, to zabieg polegający na wpuszczeniu odpowiedniego roztworu do otworu nosowego, by mógł on dotrzeć do zatok i rozpuścić wydzielinę, która następnie wypłynie z nosa. Zabieg ten odbywa się za pomocą urządzenia zwanego irygatorem. Głowa i nozdrzy powinny być ustawione pod odpowiednim kątem. Jeżeli chodzi o roztwór, powinien być on dobrany odpowiednio do rodzaju dolegliwości. Dlatego tę kwestię można skonsultować z lekarzem. Płukania zatok u osoby dorosłej nie musi wykonywać personel medyczny — można je wykonać samodzielnie. Podobnie jest w przypadku dzieci, chyba że mają one mniej niż 4 lata. Więcej informacji o czyszczeniu zatok u dzieci znajdziesz tutaj: https://www.cmpromed4kids.pl/czyszczenie-zatok-u-dzieci-jak-je-przeprowadzic/

Zalety płukania zatok

Nie bez powodu czyszczenie zatok cieszy się tak dużą popularnością. Doceniają je pacjenci, a lekarze polecają. Wynika to z faktu, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą:

 • szybkie i skuteczne pozbycie się wydzieliny z zatok,
 • możliwość wykonania zabiegu bez względu na przyczynę infekcji,
 • poza drobnym dyskomfortem zabieg nie jest bolesny ani inwazyjny,
 • płukanie zatok można wykonać samodzielnie w domu,
 • zabieg nie jest kosztowny, ani kłopotliwy,
 • metoda ta pozwala szybko wrócić pacjentowi do zdrowia,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa.
  Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na zabiegi lecznicze, a każdy pacjent to indywidualny przypadek. Na wszelki wypadek zabieg lepiej skonsultować z lekarzem.

Przeciwskazania do płukania zatok

Jak w przypadku wielu zabiegów i leków, tak samo w przypadku płukania zatok istnieją przeciwskazania do jego stosowania. Najważniejszym z nich jest blokada przegrody nosowej lub przebyte operacje w obrębie twarzoczaszki. Czyszczenie zatok nie jest wskazane także w sytuacji, jeśli pacjent ma nadwrażliwość na którykolwiek składnik zawarty w roztworze do płukania zatok. Ponadto warto pamiętać, że płukania zatok nie powinno się wykonywać na krótko przed snem. Najbezpieczniej wykonać je przynajmniej na kilka godzin przed. Stosując się do tych przeciwwskazań, nie trzeba się obawiać tego zabiegu.

Podsumowując, płukanie zatok jest szybkim i prostym sposobem na pozbycie się wydzieliny. Pomoże ono bezpiecznie przyśpieszyć leczenie infekcji zatok. Zabieg ten może być przeprowadzany u dorosłych z uwzględnieniem przeciwwskazań. Można go wykonać samodzielnie. Warto zatem zastanowić się nad tym rozwiązaniem, które bez przyjmowania dużych ilości środków farmakologicznych pomoże zapobiec zapaleniu zatok lub się go pozbyć.