Dlaczego warto pić wodę z cytryną?

woda z cytryną

Rozpoczynanie dnia od wypicia szklanki wody z cytryną to idealny przepis na dobry dzień. Oczywiście można zacząć od kawy. Tylko po co skoro woda z cytryną ma takie same właściwości pobudzające, a jest dla organizmu dużo bardziej przyjazna. Jakie właściwości ma woda z cytryną i kiedy ją pić, by działała na nas jak najkorzystniej? 

Czy można pić wodę z cytryną na czczo?

woda z cytryną
woda z cytryną

Woda z cytryną na czczo jest idealnym pomysłem. Ma ona właściwości pobudzające, cytryna jest orzeźwiająca, a odpowiednie nawodnienie organizmu doda nam energii życiowej. Picie wody z cytryną jest korzystniejsze niż picie czystej wody, gdyż woda z cytryną ma więcej elektrolitów, dzięki czemu lepiej uzupełnia niedobory wody w organizmie, które powstały w ciągu nocy. Wspomaga detoksykacje wątroby i oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn.

Kiedy najlepiej pić wodę?

Ważne, by pić wodę z cytryną co najmniej 15 minut przed posiłkiem, bądź 40 – 60 minut po posiłku. Picie wody przed posiłkiem da nam uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniejszy posiłek. Picie wody z cytryną przyspiesza wydzielanie żółci, która usprawnia trawienie tłuszczów. Dodatkowo woda powoduje szybsze przesuwanie się treści pokarmowych, a co za tym idzie szybsze ich wydalanie z organizmu. Jak widać woda z cytryną na odchudzanie również wpływa pozytywnie. Ułatwia prace układowi trawiennemu i maskuje uczucie głodu, z którym w czasie diety tak trudno sobie poradzić.

Jak przygotować wodę z cytryną?

Sposób jest wręcz banalny. Ważne jest wybranie dobrej cytryny. Najlepsze są te z delikatna skórką, soczyste. Cytrynę przed wyciśnięciem należy sparzyć lub umyć szczoteczką, by pozbyć się chemii, która znajduje się na skórce owocu. Przed wyciśnięciem cytrynę trzeba zrolować na blacie, otrzymamy wtedy więcej soku. Teraz już wystarczy wycisnąć cytrynę i zalać ją wodą. Nie ma zgodności jaką temperaturę powinna mieć woda, którą zalewamy cytrynę, ale większość osób skłania się ku opinii, że nie powinna to być woda gorąca, gdyż cytryna traci swe cenne właściwości. Korzystniej jest zalać cytrynę letnią wodą lub zimną.

Picie wody z cytryną ma dużo innych właściwości. Przede wszystkim duże ilości witaminy C, która jest obecna w soku z cytryny, która wpływa na poprawę odporności przez, co zapobiega infekcjom i przeziębieniom. Witamina C jest nazywana witaminą młodości, uczestniczy w produkcji kolagenu. Pomaga skórze zachować jędrność i odpowiednie napięcie skóry.

Ile wody pić dziennie?

Teraz pojawia się pytanie, ile powinnyśmy dziennie wypijać wody z cytryną? Szacunkowo, można powiedzieć, że osoba o wadze 55 kg powinna wypić dziennie 2,5 napojów. Najlepiej w formie:
– soków warzywnych
– owocowych tu wskazany sok z grapefruita lub jabłek
– zup
– herbat ziołowych
– wody w tym wody z cytryną lub innymi dodatkami jak np. woda z cytryną i ogórkiem

Niedobór wody w organizmie bardzo źle wpływa na nasze samopoczucie. Możemy być osłabieni, czy rozdrażnieni dlatego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią ilość wody w organizmie.

Jak widać picie wody z cytryna niesie bardzo dużo korzyści naszemu organizmowi. Poprawia wygląd naszej skóry, nasze samopoczucie, witalność. Pomaga schudnąć, co myślę w okresie wiosennym nie jest bez znaczenia. Woda z cytryną jest łatwa w przygotowaniu, smaczna i niezastąpiona w letnie upały. O czym więcej można marzyć?