Nadmierne wypadanie włosów pozostawia mało estetyczne zmiany, które są powodem kompleksów. Jego przyczyną są najczęściej dwie jednostki chorobowe – łysienie androgenowe i plackowate. I choć choroby te mają różne podłoże, to w podobny sposób można sobie z nim radzić.
Łysienie androgenowe a plackowate – jakie są ich przyczyny?
W przypadku łysienia androgenowego mamy do czynienia z czynnikami genetycznymi wywołującymi chorobę. Chodzi o nadwrażliwość organizmu na pochodną testosteronu (określanego jako DHT), który doprowadza do zaniku receptorów androgenowych mieszków włosowych.
Z kolei przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane. Mówi się o tym, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne i może być dziedziczona. Poza tym łysienie plackowate występuje również u części osób z chorobą Downa. Wśród przyczyn pojawienia się łysienia plackowatego upatruje się również:
– stres i wyczerpujące stany emocjonalne;
– zaburzenia naczyniowe w obrębie skóry głowy;
– zaburzenia hormonalne;
– niedobory cynku.
Różnice w objawach łysienia androgenowego i plackowatego
Warto zaznaczyć, że łysienie androgenowe występuje najczęściej u mężczyzn, choć zdarza się, że dotyka je i kobiety. Pierwsze objawy choroby u mężczyzn mogą pojawić się w wieku 20-30 lat i w postaci utraty włosów w kątach czołowo-skroniowych powodujących zakola, a następnie pojawienia się tak zwanego wysokiego czoła. Poza tym nadmierna utrata włosów ma miejsce na czubku głowy. Z czasem dochodzi więc do powstania jednego obszaru pozbawionego włosów. Choroba ta nieco inaczej przebiega u kobiet, u których nie dochodzi do powstania miejsc całkowicie pozbawionych włosów. W ich przypadku objawami choroby jest jedynie postępujące przerzedzanie się przedziałka. Zobacz Jak powstrzymać łysienie
Z kolei łysienie plackowate dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzny, najczęściej w wieku 20-40 lat, ale tak naprawdę choroba może pojawić się w każdym momencie życia. Jej pierwszymi objawami są zmiany najczęściej w obrębie głowy w postaci okrągłych ognisk łysienia (pojedynczych lub mnogich) o średnicy zwykle 5-10 cm. Z kolei wokół tych ognisk pojawiają się tak zwane włosy wykrzyknikowe – krótko ułamane o grubszych i ciemniejszych końcówkach niż ich nasada.
Zbiegi pomocne w leczeniu łysienia androgenowego oraz plackowatego
Niezależnie od rodzaju łysienia do walki z chorobą polecane są nasypujące zabiegi:
– mezoterapia igłowa;
– karboksyterapia.
Oba zabiegi polegają na wprowadzeniu w skórę głowy substancji aktywnych poprawiających jej ukrwienie oraz regenerację włosów, skutecznie hamując ich wypadanie. W przypadku mezoterapii igłowej substancjami aktywnymi są:
– witaminy,
– aminokwasy,
– peptydy,
– mikroelementy,
– kwas hialuronowy,
– czynniki wzrostowe,
zaś karboksyterapii – medyczny dwutlenek węgla.
I choć zbiegi są w pełni bezpiecznej lepiej jeśli będą wykonywane przez profesjonalistów. Godna polecenia jest klinika Medistica – specjalizująca się i posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu miedzy innymi mezoterapii igłowej czy karboksyterapii.