Już u kilkutygodniowego malucha możemy zaobserwować pierwsze objawy alergii – zazwyczaj pokarmowej. Jeśli dziecko skarży się na bóle brzucha, kaszle czy kicha, jeśli jego skóra jest sucha i czerwona, należy skontaktować się z pediatrą w celu wykluczenia infekcji. Lekarz zapewne zaleci zmianę diety. Jeśli to nie pomoże, należy udać się do specjalisty.
Zdaniem Alergia to reakcja układu odpornościowego na substancje, które dla większości ludzi nie są groźne. Organizm alergika traktuje je jak intruzów i produkuje przeciwciała. Ta nadmierna reakcja wywołuje niepożądane objawy. Alergia może, ale nie musi być dziedziczna.
Alergeny wziewne
Najbardziej powszechne są alergie na roztocza. To główny składnik kurzu, który jest nieodłącznym towarzyszem człowieka. Alergie wziewne mogą być wywołane również przez pyłki, pleśń czy sierść zwierząt.
Alergeny pokarmowe
Za większość przypadków alergii odpowiada tylko kilka produktów. Niektóre dzieci uczulone są na jajka, mleko krowie. Trzeba zwrócić uwagę, że te składniki występują w wielu produktach dla dzieci.
Często występują alergie na skorupiaki i owoce morza, orzechy czy soję. Szczególną uwagę należy zwrócić na alergię na pszenicę, która bywa mylona z celiakią.
Inne alergie
Reakcję organizmu może wywołać również ukąszenie owada lub leki, chemia. Warto pamiętać, że często występują alergie krzyżowe.
Objawy alergii
Alergia może objawiać się katarem, pieczeniem oczu, uczuciem ucisku w gardle, problemami z oddychaniem. Po zjedzeniu alergizującego produktu może wystąpić ból gardła, wysypka, biegunka. Ukąszenie owada może być bardzo groźne dla życia.
Zazwyczaj alergie łatwo jest zdiagnozować przy pomocy testów skórnych.
Alergia i co dalej
Nie ma lekarstwa na alergię. Najczęściej decydujemy się na rewolucję w życiu rodziny i zmiany w sposobie odżywiania, by ograniczyć kontakt dziecka z alergenem. Leki mogą wspomagać funkcjonowanie dziecka.
W przypadku alergii wziewnych należy pamiętać o częstym sprzątaniu domu, usunięciu zasłon czy dywanów z pokoju dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzęta i odpowiednią pościel.
Źródło: http://www.cmpromed4kids.pl/atopowe-zapalenie-skory-u-dziecka/