Właściwości oczyszczające ogórków

Ogórek zaliczany jest do elitarnego grona zdrowych warzyw, ze względu na niewielką ilość kalorii i tłuszczu. Ważne aby wybierać te z upraw ekologicznych, bo cóż nam ze „zdrowego” ogórka obficie spryskanego pestycydami i innymi chemikaliami. oczyszczające właściwości ogórkówDo wyboru mamy ogórki szklarniowe oraz gruntowe, te drugie są smaczniejsze i do ich uprawy wykorzystuje się mniejszej ilości nawozów.

Uprawa ogórków nie jest zbyt wymagająca, dlatego warto je posadzić w ogródku, wtedy będziemy mieli pewność co do pochodzenia warzyw.

Generalnie ogórki są na 4 miejscu pod względem uprawy. Wyprzedzają je jedynie pomidory, cebula i kapusta. Kupując ogórki szukaj tych twardych w dotyku w kolorze ciemnozielonym. Te bardzo dojrzałe w żółtym kolorze zawierają dużą ilość nierozpuszczanego błonnika.

Ogórki zawierają bardzo dużą ilość witamin i minerałów, mają dobroczynny wpływ na nasz organizm oczyszczając go i regulując pracę niektórych narządów.

Dzięki dużej zawartości wody (96%) świetnie nadaje się do nawodnienia organizmu, a jednocześnie działa moczopędnie, wypłukując z pęcherza oraz nerek kamienie. Dzięki dużej zawartości magnezu, błonnika i potasu wpływa na:

  • regulację ciśnienia krwi,

reguluje trawienie 

usuwa toksyny z przewodu pokarmowego.

 

A dzięki występowaniu w ogórku związku o nazwie steroli wpływa on na obniżenie poziomu cholesterolu.

detox z ogórkówTo, że ogórek działa także na naszą cerę wiadomo nie od dziś, zastosowany jako maseczka świetnie napina skórę wygładzając zmarszczki. Natomiast dzięki zawartej w ogórkach krzemionce i siarce, ich spożywanie ma dobroczynny wpływ na naszą skórę włosy, paznokcie oraz na prawidłowe funkcjonowanie stawów.

Najnowsze badania dowodzą również, że jedzenie ogórków zmniejsza ryzyko wystąpienia takich nowotworów jak rak sutka, macicy czy jajników.
W związku z tym, że sezon ogórkowy w pełni, sięgajcie po ogórki i korzystajcie z ich dobrodziejstwa. A już niebawem przepis na napój oczyszczający z ogórkiem.